Wednesday, May 11, 2016

Pribor za crtanje... Sta je najpotrebnije za pocetak?



Neretko se dešava da čujem komentare da je crtanje "papreno skup" hobi... Moram priznati da se delimično slažem s obzirom na životni standard danas, mada je za početak sasvim dovoljno imati samo olovku, papir i po želji gumicu (onu drugu gumicu imajte uvek pri sebi ;-). I naravno - puno, punooo motivacije. U vreme kada sam počinjala nisam imala dovoljno novca da sebi priuštim kvalitetne tzv. umetničke olovke i papir, pa sam koristila običnu HB i poledjine skripti i beležnica. Recimo, gore prikazani crtež je uradjen olovkama HB/HB2 i B6 na onom poslednjem (zaštitnom) listu od bloka za likovno.
"From small beginnings, great conditions rise. 
Act well your part - there all the honour lies"



Tako da bavljenje crtanjem nije baš toliko basnoslovno skupo. Plus, na tržištu slikarskog materijala i pribora se mogu naći kvalitetni a cenovno pristupačni brendovi. Čak i skuplji brendovi poput Winsor & Newton-a, Faber Castell-a ili Steadtler-a u okviru svog asortimana imaju i "budget friendly" proizvode. 
Ipak, imajte na umu da za malo ozbiljnije umetničke poduhvate koristite i odgovarajući materijal.

U najosnovniji crtaći pribor, dakle, spadaju: 
1. Olovka(e),
2. Gumica(e),
3. Papir(i),

To je zaista sve što vam je potrebno da počnete da crtate. Zato ću se u ovom postu posebno i naširoko pozabaviti njima. 
--------------------------------------------------
U crtaće olovke spada sve ono što ostavlja grafitni ili ugljeni (pigmentirani) trag na medijumu, uglavnom, papiru. Tu su drvene grafitne olovke, olovke od punog grafita, umetničke krede, ugljeni štapići i presovani ugalj u olovci tvz. krejon, tehničke ili patent olovke.
Odozgo na dole: Krede u nijansama sepije koje mi služe na toniranje papira i skiciranje, olovke od punog grafita 4B i 8B za senčanje većih površina, krejon ili ugalj u olovci koji se koristi samostalno kao medijum za sebe ili u kombinaciji sa grafitom, grafitne olovke različite tvrdoće.
Kako je grafit izuzetno mekan i crn mešanjem sa glinom, koja je svetlija i elastičnija, u različitim odnosima, dobijaju se olovke različite tvrdoće. Olovke sa oznakama H (hard) u sebi imaju više gline, te su tvrdje i ostavljaju tanak i svetao trag (broj pri oznaci H označava stepen "punoće" traga tj. što je broj manji trag je tamniji). Najčešće se koriste za skiciranje i blago nijansiranje. B (black) olovke u sebi imaju procentualno više grafita zbog čega je njihov trag zasićeniji, baršunastiji i tamniji (što je broj pri oznaci B veći utoliko je njen trag puniji i tamniji). Koriste se uglavnom za gradiranje senčenja pri čemu se skala tonova formira u zavisnosti od jačine pritiska na olovku. HB i F (fine) su neutralne ili olovke srednje tvrdoće sa približno jednakim odnosom grafita i gline pa su zbog te svoje karakteristike veoma multifuncionalne 
Apsolutno Vam nije potrebno svih 20 (ili u zavisnosti od proizvodjača i više) olovaka za crtanje i senčanje svojih crteža. Izaberite ih nekoliko, recimo u opsegu 4H, HB, 4B, 8B, kako biste manipulacijom pritiska na samu olovku i različitim tehnikama senčenja kreirali fine prelaze iliti valere. Ali o tome u nekom od sledećih postova...
SAVET: Ako kao i ja volite da iskoristite svoju najdražu olovku do maksimuma, dodatno je produžite koristeći telo neke od starih hemijskih olovki. Pre svakog rada svoje olovke uvek fino i detaljno zaoštrite, a ukoliko želite veći špic grafita, koristite mali skalpel, nožić ili žilet (pritom vodite računa da ne povredite sebe ili druge!). Za dodatno oštrenje koristite malo parče fine šmirgle. Čuvajte parčiće grafita i ostatke od rezanja jer se mogu iskoristiti za senčanje - nanošenje tuferima, papirnim štapićima, suvom četkicom ili mešanje sa alkoholom. 

Patent ili tehničke olovke su crtaće olovke kod kojih je grafitno srce u obliku tankih patrona, uložaka ili mina različitih debljina, dužina i boja. One uglavnom služe za fino i detaljno skiciranje i crtanje a ukoliko je mina u boji i za bojenje. Grafitne mine takodje postoje u različitim tvrdoćama - H, HB, B. 

Tehničke olovke sa minama različite tvrdoće. Uglavnom koristim dve promera 0.5mm (jednu punim minama HB a drugu B tvrdoće) za fino crtanje ili senčanje, tipa, dužice oka.
Gumice su takodje veoma koristan "alat" jer ne samo što brišu neželjene tragove olovki, već mogu poslužiti za skidanje grafita i izvlačenje svetlijih površina sa već osenčenog dela crteža odnosno pri tzv. negativnom crtanju.  
Odozgo na dole: Bela vinil gumica u olovci, gnjecava gumica koja se mesi i oblikuje po želji za skidanje slojeva grafita i uglja tj. za negativno crtanje i vinil dust-free (ona koja ne ostavlja mrvice i gumastu prašinu) gumica za korekciju i brisanje.
Gumica ima raznih vrsta a izbor adekvatne ćete napraviti u skladu sa sopstvenim potrebama. Ali ma koju god izabrali, pazite da ne preterujete u njenom korišćenju jer mogu vrlo lako oštetiti papir na kojem crtate, te grafit neće dobro prijanjati na takva mesta i imaćete "ćosave" linije i senčanja. Takodje, pazite da Vaše gumice budu uvek čiste i bez masnih tragova. 
SAVET: Ne držite gumice stalno u ruci jer ih lako možete zamastiti. Nikad ne brišite umašćenom ili od grafita zaprljanom gumicom - umesto obrisanog dela ostaće vam ružan trag na papiru koji se ne da skinuti ili zamaskirati. Svoje gumice ćete najbolje očistiti tarući ih o čisti list papira ili od farmerki. Zvuči ekstremno ali deluje! 

I tako dodjosmo do možda najznačajnijeg od svih, Njegovog Veličanstva, Papira. Mislim da sam upravo najviše eksperimentisala sa papirima - od onih kancelarijskih za štampanje do najfinijeg bristola i japanskog pirinčanog papira, zaista, ne mogu pobrojati na čemu sam sve crtala. I stoga slobodno mogu reći da je za dobar crtež neophodan dobar papir. Pitanje je samo šta se podrazumeva pod "dobrim" papirom. 
Na izbor papira umnogome utiče tehnika kojom se želi raditi i medijum (olovka, ugljen, tuš, vodene ili uljane boje) koji se želi koristiti. Stoga, svaki crtač će Vam odgovoriti subjektivno, prema svojim ličnim preferencijama. A ja, ja ću se truditi da ovde budem objektivna... Časna pionirska! 
Da biste prepoznali taj famozni dobar papir, najpre nekoliko reči o tome šta je u stvari papir. Opšte poznato je da se pravi od celuloznih vlakana, materijala poput bambusa, riže, duda, lana i pamuka ili u poslednje vreme recikliranjem stare hartije. Može biti potpuno, prirodno beo ili toniran (obojen), različitih dimenzija (formata), gramaže, gustine, teksture... Aaand the plot thickens! 
Za nas crtače je naročito bitna težina iliti gramaža koja se meri u gramima po metru kvadratnom - gsm i tekstura, odnosno, hrapavost ili nazubljenost papira: Papiri za crtanje se najčešće kreću u opsegu od 90gsm pa naviše, te ga "agresivniji" medijumi neće poderati i oštetiti a u zavisnosti od toga da li je toplo peglan ili presovan može biti gladji - hot pressed i hrapav(iji) - cold pressed. Prvi se pretežno koristi za tečne a ovi drugi za suve tehnike crtanja i slikanja. Fini umetnički papiri (od i iznad 300gsm), naročito oni za akvarel ili uljane boje, u sebi sadrže i različite procente pamučnih i lanenih vlakana. 
SAVET: Ako tek počinjete sa crtanjem i želite da vežbate svoju tehniku, slobodno koristite manje kvalitetnije papire - sveske bez linija, obične blokove za likovno, kancelarijski kopir papir, bukvalno sve što vam dodje pod ruku tj. olovku. Sa iskustvom će rasti i Vaši apetiti prema različitim tipovima papira. Dok crtate koristite manji list ili foliju kao barijeru kako ne biste umastili i mrljali papir na kome radite. Budite umereni u brisanju pogotovu kod tanjih (gramaže 90-130gsm) papira. Pri izboru papira uvek se rukovodite sopstvenim željama i time šta želite da na njemu radite: Birajte hrapavije papire za ugljane tehnike a gladje za, recimo, realizam, vodene boje ili tuširanje. Vodite računa da Vaš papir bude sa acid free/age resistant oznakom jer prisustvo kiselina u njemu čini da on tokom vremena žuti i razara medijum koji je na njega nanet.
Pored navedenog osnovnog, za crtanje se koristi i tzv. pomoćni pribor u šta spadaju različiti lenjiri, šestari i spirografi, zatim, papirni štapići za razmazivanje grafita, tuferi, četkice i četke, podloge za crtanje, spajalice, krep (molerska) traka, fiksatori... 

Ali ne zaboravite. Crtanje je pre svega stvar ličnog ukusa i zabava, tako da Vam niko ne može "nametnuti" nešto kao jedino i ispravno. Uživajte u svojoj slobodi i eksperimentisanju. 

Do narednog posta - Nataša S. 

1 comment: